Bezpieczeństwo to jedna z tych rzeczy: wystarczy o tym pomyśleć. Dlatego Stiftung Warentest zwraca uwagę na rzadką funkcję w swoim obecnym teście routera. Fritzbox 7590 firmy AVM jako jedyny otrzymał ocenę „bardzo dobry”
Błędy programistyczne w oprogramowaniu operacyjnym (firmware) powodują, że routery są podatne na ataki. Dlatego ważne jest, aby urządzenie było automatycznie dostarczane z aktualizacjami przez producenta, wyjaśnia Stiftung Warentest, który zbadał osiem routerów (wydanie „testowe” 3/20).
Jednak tylko trzy urządzenia oferują to bez ograniczeń – właśnie te, które plasują się na pierwszych trzech miejscach. W końcu testerzy nie znaleźli ogromnych luk w zabezpieczeniach, które można by wykorzystać do ataków za pośrednictwem Internetu w żadnym z testowanych routerów.
Galeria zdjęć 8 zdjęć Nigdy więcej martwych punktów w domu: Sieci mesh usprawniają domowe WiFi >>
Wszystkie urządzenia są uruchamiane z fabryki lub po wstępnej konfiguracji przez użytkownika z szyfrowaną siecią radiową WLAN. Jednak hasła często mają tylko 8 znaków - nie wystarczy, jeśli zastosujesz się do zaleceń Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Informacji (BSI). To radzi co najmniej 20 znaków.
W wielu przypadkach eksperci uważają również, że dostęp do interfejsu zarządzania urządzeniami przez przeglądarkę jest niebezpieczny. Ponieważ niektóre urządzenia akceptują pojedynczy znak jako hasło - zdecydowanie za krótkie, aby było bezpieczne.
Większość nowych routerów obsługuje teraz tak zwaną technologię supervectoring dla szczególnie szybkich połączeń DSL. Tylko dwa z testowanych routerów DSL nie były w stanie tego zrobić. Nawet jeśli technologia nie jest dostępna wszędzie, kupujący powinni nadal zwracać uwagę na to, aby mieć urządzenie przyszłościowe.
Gniazda USB do podłączenia drukarek lub dysków twardych, a także systemy telefoniczne do połączeń telefonicznych przez Internet stały się standardem w routerach - choć ich funkcje, od blokowania połączeń po automatyczne sekretarki, a także jakość głosu są bardzo różne. Chcąc z niego skorzystać, warto przy zakupie zwrócić uwagę na możliwość kontrolowania podłączonych do sieci urządzeń smart home.
Zwycięzcą testu wśród siedmiu testowanych routerów DSL był Fritzbox 7590 firmy AVM („Bardzo dobry” / ogólna ocena 1,5), który kosztował 188 euro, a następnie Fritzbox 7530 za 117 euro („Dobry” / 1,6) i TP- Link Archer VR2800v („dobry” / 2.1) za 157 euro.
Ponieważ zasięg routerów kablowych dostępnych bez recepty jest minimalny, do testu trafił tylko kabel Fritzbox 6591, który kosztuje 248 euro. Otrzymała również ocenę „dobrą” (2,0).