NERSC w Berkley ma opracować nowy superkomputer do 2020 roku. Zapewni to około 100 PetaFLOPS mocy. Procesory AMD EPYC są używane jako procesory w systemie.
Specjaliści z National Energy Research Scientific Computing Center (NERSC) w Berkley pracują obecnie nad nowym superkomputerem o nazwie Perlmutter. Wspiera ich w tym Departament Energii Stanów Zjednoczonych (w skrócie DOE). Producent Cray, który m.in. dostarcza system Shasta, jest również zaangażowany w tworzenie superkomputera.
Sprzęt AMD i Nvidia zapewnia sporą wydajność. (Źródło: NERSC) Superkomputer ma zostać ukończony do 2020 roku i będzie używany przez ponad 7000 naukowców przy ponad 600 projektach rocznie. Skutkuje to również wielkością zamówienia do 146 milionów dolarów amerykańskich.
Z około 100 PetaFLOP, mówi się, że masa perłowa przekracza moc obliczeniową obecnie używanych systemów około trzykrotnie. Dla porównania: obecnie najsilniejszy system w Niemczech, SuperMUC NG w centrum danych Leibniz pod Monachium, osiąga 26,7 PetaFLOPS.
System składa się z połączenia czystych węzłów CPU i węzłów akcelerowanych przez GPU. Sercem sojuszu jest technologia Cray's Slingshot. Sprzęt dla superkomputera jest czasami dostarczany przez AMD i Nvidię. Nadchodzące procesory AMDs EPYC są używane jako procesory. Nadchodząca generacja procesorów graficznych Tesla zostanie zainstalowana jako akceleratory graficzne. System plików pamięci masowej all-flash o pojemności 30 PB zapewnia również dużą wydajność. W praktyce system powinien przesyłać dane z prędkością ponad 4 TB na sekundę.
Perlmutter ma zostać zaprezentowany w listopadzie z okazji 30. rocznicy konferencji superkomputerowej w Dallas w Teksasie.