Według Bitkom, sprzedaż w branży ICT po raz pierwszy w tym roku przekroczy 160 miliardów euro. Tymczasem prezes Bitkomu Dirks liczy na modernizację systemu edukacji i dalszą imigrację.
Tuż przed rozpoczęciem targów CeBIT w Hanowerze stowarzyszenie branżowe Bitkom opublikowało prognozę rozwoju rynku ICT w 2016 roku. W związku z tym całkowity obrót ma po raz pierwszy przekroczyć granicę 160 miliardów euro – oznaczałoby to wzrost o 1,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
Prezes Bitkomu Thorsten Dirks: „Bez imigracji zagranicznych wykwalifikowanych pracowników nie możemy skutecznie kształtować cyfrowej transformacji”. (Źródło: Bitkom) Prezes Bitkom, Thorsten Dirks, określił branżę oprogramowania jako siłę napędową wzrostu, która ma wzrosnąć o ponad sześć procent. „Domy oprogramowania czerpią korzyści z faktu, że cała gospodarka przechodzi obecnie na cyfrowe modele biznesowe” – podkreślił w tym kontekście Dirks.
Odpowiednio pozytywny jest rozwój na rynku pracy. Po tym, jak w 2015 r. utworzono już 23 000 nowych miejsc pracy w firmach ICT, kolejne 20 000 dodatkowych miejsc pracy zostanie utworzonych w tym roku. „Z 1,022 milionami pracowników sektor Bitkom umacnia swoją pozycję drugiego co do wielkości pracodawcy przemysłowego, tuż za inżynierią mechaniczną, ale znacznie wyprzedzając inne kluczowe sektory, takie jak przemysł motoryzacyjny czy przemysł chemiczny” – kontynuował Dirks.
Ogólnie rzecz biorąc, prognozuje się, że technologia informacyjna wzrośnie o 3,0 procent do 83,5 miliarda euro w 2016 roku. W przypadku telekomunikacji Bitkom spodziewa się jednak tylko minimalnego wzrostu o 0,2 proc. do 67,0 mld euro. Oczekuje się, że przychody z systemów infrastrukturalnych wzrosną najbardziej w tym segmencie, zwiększając się o 2,9 proc. do 6,7 mld euro. Według Bitkomu odzwierciedlają się miliardowe inwestycje operatorów sieci w rozbudowę łączy szerokopasmowych. Biznes z terminalami telekomunikacyjnymi rozwija się słabiej i oczekuje się, że spadnie o 0,2 proc. do 11,0 mld euro. Powinno jednak nastąpić odwrócenie trendu na lepsze w elektronice użytkowej: po długotrwałym trendzie spadkowym, sprzedaż ma nieznacznie wzrosnąć o 0,2 procent do 9,6 miliarda euro, również dzięki ważnym wydarzeniom sportowym, takim jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej i Igrzyska Olimpijskie.