W wielu firmach obudowa serwerów wypiera samoobsługowe centrum danych. Trend zmierza w kierunku kolokacji. Rozwój hamują jednak niemieckie ceny energii elektrycznej.
Wyraźny motyw: dla 32 procent firm inwestujących w usługi centrów danych zwiększenie produktywności obszarów biznesowych jest ważnym czynnikiem napędzającym. (Źródło: IDC, 2019 (n = 210)) Centrum danych nie żyje ”- powiedział niedawno analityk Gartner David Cappuccio, ale w żadnym wypadku nie oznaczało to końca wszystkich centrów danych. Usługi w chmurze nie są alternatywą dla centrów danych, ale są pozyskiwane z samych centrów danych. Badacz rynku chciał powiedzieć, że samodzielne centra danych powoli wymierają. Według Gartnera 80 procent wszystkich firm powinno zamknąć własne centra danych do 2025 roku. Zamiast tego firmy będą polegać na kolokacji, hostingu i usługach w chmurze.
„Osoby odpowiedzialne za infrastrukturę i operacje muszą przygotować się do rozmieszczenia obciążeń w oparciu o potrzeby biznesowe bez ograniczania ich fizyczną lokalizacją” — powiedział Ross Winser, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner. „Od kolokacji do chmury publicznej – istnieje wiele alternatyw dla lokalnych centrów danych. Kierownictwo musi dowiedzieć się, czy istnieją naprawdę strategiczne powody, aby utrzymać popyt na miejscu, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że znaczna wielkość inwestycji często zwraca się tylko przez wiele lat ”- kontynuuje Winser. Przygotowania do tego musiałyby jednak rozpocząć się już teraz, ponieważ krytyczne ramy czasowe to między 2021 a 2025 rokiem.
Antje Tauchmann z Niemieckiego Stowarzyszenia Centrów Danych zaleca zwracanie uwagi na odpowiednią kombinację infrastruktur IT: „Podstawowe dane informatyczne i krytyczne znajdują swoje bezpieczne miejsce w kolokacyjnym centrum danych lub w chmurze prywatnej, podczas gdy mniej wrażliwe dane znajdują się w chmurze publicznej można się nim bezpiecznie zająć. Jak dokładnie powinien wyglądać podział, wymaga szczegółowej analizy i planowania.”
Wybór alternatywy dla własnego centrum danych zależy między innymi od tego, czy firma posiada już odpowiedni sprzęt, czy nie. W przypadku modeli hostingowych sprzęt pochodzi od operatora centrum danych, z kolokacją natomiast firma umieszcza własny sprzęt w centrum danych dostawcy. Kolokacja nazywana jest również obudową serwerową, ale otrzymujesz więcej niż tylko lokal na własny serwer, a mianowicie zalety danej lokalizacji, takie jak szybkie łącza światłowodowe, infrastruktura budynkowa, taka jak klimatyzacja i udogodnienia dla bezpieczeństwa fizycznego, takie jak wysokie -jakościowa kontrola dostępu, ochrona przeciwpożarowa i nadzór wideo.
W zależności od dostawcy i zarezerwowanych usług kolokacyjnych dzielisz serwerownię z innymi klientami, np. szafy serwerowe są specjalnie zabezpieczane. Albo otrzymujesz ekskluzywną strefę kolokacyjną, w której np. zabezpieczenia można dostosować do indywidualnych potrzeb.
Roman Bansen Konsultant ds. infrastruktury IT w firmie Bitkom www.bitkom.org Zdjęcie: Bitkom "Zwłaszcza średnie firmy nie mają wiedzy ani zasobów (...), aby posiadać własne niezawodne centrum danych."
"Zwłaszcza małe i średnie firmy nie mają wiedzy ani środków, aby spełnić odpowiednie wymagania przestrzenne dla niezawodnego, profesjonalnego własnego centrum danych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, wydajnego i efektywnego chłodzenia oraz infrastruktury zasilania, – mówi Roman Bansen, doradca ds. infrastruktury IT w cyfrowym stowarzyszeniu Bitkom. „Specjalista w tym sektorze to właściwe rozwiązanie. W niektórych przypadkach decydujące są również względy kosztowe – duży operator kolokacyjny ma odpowiednią skalę działalności, aby taniej kupować infrastrukturę.”
Kolokacja zmniejsza koszty inwestycji w IT, wyjaśniają badacze rynku z IDC trend w kierunku kolokacji. Według nich odpowiednie oferty na rynku nie ograniczają się już do podstawowych komponentów „przestrzeń kosmiczna, moc i sieć”, ale są rozszerzane o platformy do obsługi infrastruktur hybrydowych. Oznacza to, że zaspokoiłyby duże zapotrzebowanie ze strony firm użytkowników. 53 proc. firm przebadanych przez IDC korzysta z usług kolokacji lub planuje z nich korzystać. Tylko 37 proc. stwierdziło, że obecnie kolokacja nie jest dla nich problemem.