Chiny powoli wyprzedzają Stany Zjednoczone w budowie superkomputerów. Najszybszy obecnie komputer na świecie pozostawia daleko w tyle – i po raz pierwszy współpracuje wyłącznie z procesorami wyprodukowanymi w Chinach.
Sprzęt do badań: Chiny nadal przodują na liście najszybszych superkomputerów na świecie – i są o jeden lepszy. Nowym liderem na liście Top 500 jest system komputerowy „Sunway TaihuLight”, który jest obsługiwany w krajowym centrum superkomputerowym w Wuxi w Chinach.
Superkomputer Tianhe-2 (MilkyWay-2) w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Kantonie jest jak dotąd najszybszym komputerem na świecie. Teraz wyprzedził go „Sunway TaihuLight”. (Źródło: strona 500 superkomputerów) Z 93 petaflopami (biliony obliczeń na sekundę) superkomputer jest prawie trzy razy szybszy niż poprzedni lider. Najszybszy system komputerowy w Niemczech, „Hazel Hen” w wysokowydajnym centrum HLRS pod Stuttgartem, zajął dziewiąte miejsce.
Obecny numer dwa również pochodzi z Chin. "Tianhe-2" w Kantonie, po niemiecku "Droga Mleczna", przez trzy lata znajdował się na szczycie listy z 33,86 petaflopami. Naukowcy z Chin nadal używali do nich procesorów Intela, producenta chipów. Z drugiej strony, nowy lider z Research Center for Parallel Computing (NRCPC) działa całkowicie na procesorach opracowanych w Chinach. Według wydawcy system jest nie tylko znacznie szybszy od poprzednika, ale także trzykrotnie bardziej energooszczędny przy 6 gigaflopsach na wat. Ten występ zapewnił również systemowi jedno z czołowych miejsc na liście „Green500”.
47. edycja „Top 500” jest pierwszą w historii, w której większość systemów nie jest reprezentowana w USA. Chiny prowadzą z 167 systemami, Stany Zjednoczone mają 165 komputerów. Pod względem wydajności Chiny przodują również dzięki dwóm superkomputerom „Tianhe-2” i „Sunway”. Dopiero na trzecim i czwartym miejscu uplasował się superkomputer Cray „Titan” w Oak Ridge National Laboratory i „Sequoia” z IBM w Lawrence Livermore National Laboratory, dwa superkomputery w Stanach Zjednoczonych. Trzecim amerykańskim systemem w pierwszej dziesiątce jest „Mira”, również od IBM, na szóstym miejscu. Japonia jest reprezentowana przez „Riken” z Fujitsu (piąte miejsce), a Arabia Saudyjska również znalazła się w pierwszej dziesiątce z „Shaheen II”, superkomputerem Cray z 5,5 petaflopami (dziesiąte miejsce).