Użytkownicy smartfonów mają dużą częściową wiedzę na temat baterii i jej pielęgnacji. pl! wyjaśnia powszechne mity i wyjaśnia technologie.
Siemens C35: Akumulator niklowo-wodorkowy w podstawowym telefonie komórkowym rozładowywał się znacznie szybciej niż dozownik zasilania litowo-jonowego w droższym modelu S35. Każdy, kto miał telefon komórkowy na przełomie tysiącleci, powinien aż za dobrze zapamiętać przebój kasowy C35 producenta Siemensa. Dla wielu klientów bateria podstawowego telefonu komórkowego nagle straciła na wydajności. W większości przypadków ukryty w menu program „pielęgnacja baterii” już nie pomagał.
Siemens C35: Akumulator niklowo-wodorkowy w podstawowym telefonie komórkowym rozładowywał się znacznie szybciej niż dozownik zasilania litowo-jonowego w droższym modelu S35.
W tamtym czasie sprzedawcy telefonów komórkowych musieli wyjaśniać rozgniewanym klientom, dlaczego bateria niklowo-metalowo-wodorkowa w C35 była tak niestabilna i dlaczego dozownik litowo-jonowy w droższym S35 nie musiał borykać się z tymi problemami. Dziś bateria LiIon już dawno stała się standardem w telefonach komórkowych, a technologia litowo-polimerowa jest również stosowana w pojedynczych przypadkach. Ale gdzie są różnice między poszczególnymi typami baterii i jaki ma to wpływ na codzienne użytkowanie?
Główną różnicą jest gęstość energii baterii, czyli watogodziny na kilogram. Jest to szczególnie ważne w przypadku smartfonów, gdzie producenci chcą osiągnąć dużą pojemność przy niskiej wadze na jak najmniejszej powierzchni.
Galeria zdjęć 5 zdjęć Wiedza fachowa: Akumulatory - Li-Ion, NiMH i NiCd >>
Gęstość energii akumulatorów LiIon wynosi od 120 do 210, wariant litowo-polimerowy pozwala na nieco lżejszą konstrukcję dzięki gęstości energii od 140 do 260. Nawet jeśli nie jest już używany dzisiaj, należy wymienić akumulator NiMH ze względu na kompletność. Dzięki temu możliwe było co najwyżej 110 watogodzin na kilogram.