Według doniesień mediów, podupadły biznes PC doprowadzi do zwolnień w Intelu. Przejęcie Altery powinno w międzyczasie zapewnić Intelowi wejście na rynek komputerów mainframe.
Zaledwie kilka dni po tym, jak okazało się, że Intel zamierza przejąć konkurencyjnego producenta chipów i sprzętu Altera za prawie 17 miliardów dolarów, pojawiły się doniesienia, że firma planuje zredukować miejsca pracy na większą skalę.
Młyn plotek: Według doniesień medialnych Intel planuje zwolnienia. (Źródło: Shutterstock / Dragan_Jovanovic) Amerykański serwis Oregon Live powołuje się na wyciek do niej wewnętrznej notatki Intela, według której firma chce zaoszczędzić około 300 milionów dolarów. Redukcja powinna rozpocząć się 15 czerwca i zakończyć miesiąc później. Pracownicy, których to dotyczy, zostali już wybrani, ale nie zostali jeszcze poinformowani. Intel nie chciał komentować wiadomości.
Zakładana redukcja zatrudnienia przychodzi w trudnym dla firmy momencie. Producent musi zmagać się z podupadłym biznesem komputerów PC. W kwietniu ubiegłego roku Intel ogłosił, że przychody jego Client Computing Group spadły o 8 procent rok do roku i 16 procent rok do roku. Mimo to zyski w pierwszym kwartale 2015 r. wzrosły o 4 proc. do 2,6 mld USD w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Intel chce teraz przejąć konkurenta półprzewodników Alterę za prawie 17 miliardów dolarów. Amerykański producent specjalizuje się w układach ASIC (układy scalone specyficzne dla aplikacji) i procesorach ARM. Stosowane są głównie w komputerach mainframe, urządzeniach mobilnych oraz w urządzeniach Internetu Rzeczy. Przejęcie powinno dać Intelowi impuls do wzrostu w obszarze serwerów. Chipy serwerowe nie mogą być sprzedawane w tak dużych ilościach jak procesory do komputerów stacjonarnych, ale są znacznie bardziej opłacalne.