W Niemczech z infrastruktur hiperkonwergentnych (HCI) korzystają w szczególności średnie przedsiębiorstwa z sektora chmury i usług IT. Jednak systemy prekonfigurowane są mniej popularne wśród korporacji i MŚP.
Rozwiązania HCI powinny umożliwiać firmom jak najbardziej elastyczną i łatwą rozbudowę istniejącej infrastruktury za pomocą prekonfigurowanych systemów. W praktyce duże, średniej wielkości firmy z branży chmury i usług IT w szczególności polegają na tych infrastrukturach hiperkonwergentnych. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez partnerów na zlecenie dostawcy sieci NetApp, 58 procent dużych średnich firm w Niemczech korzysta z rozwiązań HCI. Tymczasem prawie jedna trzecia (28 procent) ankietowanych firm i 13 procent wszystkich uczestniczących MŚP ufa HCI.
Dostawcy usług chmurowych i IT w szczególności polegają na systemach HCI. (Źródło: NetApp) Jako typowa firma użytkownika ankieta objęła 69 procent firm z branży chmurowej i usług IT. Za nimi plasują się sektory produkcyjne i motoryzacyjne z prawie dwiema trzecimi (59 proc.). Na trzecim miejscu znajdują się dostawcy usług finansowych z 38 proc.
Na najbliższe pięć lat eksperci prognozują znaczny wzrost wykorzystania HCI, zwłaszcza w sektorze finansowym. W przyszłości 42 procent wszystkich dostawców usług finansowych ma polegać na systemach hiperkonwergentnych. Tymczasem branża IT i dostawców pozostaje najsilniejszą grupą użytkowników z 59 procentami, a 42 procent przewiduje się w sektorach produkcji i motoryzacji.
W ramach ankiety Infotab Research, firma zajmująca się przetwarzaniem danych i badaniem rynku z siedzibą w Monachium, pod koniec listopada 2017 r. przeprowadziła ankietę wśród 172 integratorów, dystrybutorów, dostawców systemów i dostawców usług w Niemczech w imieniu NetApp. W niektórych przypadkach przy udzielaniu odpowiedzi na pytania można było udzielić wielu odpowiedzi.
Więcej informacji na temat tego, jak systemy konwergentne zmieniają infrastrukturę IT, można znaleźć w naszych praktycznych artykułach „Systemy konwergentne zmieniają centra danych” oraz „Nowe technologie poruszają rynek pamięci masowych”.